Pielęgnacja trawnika należy do najważniejszych zabiegów w ogrodzie. Po zimie niezbędne jest obdarzenie go uwagą. Aby odbudować murawę należy zastosować szereg prac pielęgnacyjnych. Pierwszym zabiegiem jest wertykulacja, która pozwoli na zebranie martwej warstwy darni oraz mchu, pomaga także w rozluźnieniu struktury gleby. Gdy trawa oraz jej korzenie są mocno zbite to następnym krokiem będzie aeracja, czyli napowietrzenie podłoża. Dodatkowym atutem tego zadania jest lepsze wchłanianie wody oraz szybszy wzrost trawy. Kolejnym krokiem jest dosiewanie trawy w miejscu jej zaniku. Przez cały sezon powtarzamy podstawowe zabiegi: koszenie, podlewanie i nawożenie.
Poniżej znajduje się spis infekcji, które mogą dotknąć trawnik:
Pleśń śniegowa (Microdochium nivale)
Objawia się najpierw zaległymi, wodnistymi plamami na blaszkach liściowych, które później przeistaczają się w białą grzybnię. Później zabarwienie może zmienić na czerwonopomarańczowe. A później następuje placowe wypadanie darni.
Rozwojowi infekcji sprzyjają wahania temperatury i wysoka wilgotność powietrza. Jesienne przenawożenie trawnika azotem lub nieskoszenie trawnika i pozostawienie na okres zimowy długich źdźbeł trawy również wpływa negatywnie.
Aby zapobiec należy na odpowiednią długość ściąć trawę oraz zebrać pokos i wszelkiego rodzaju liście.
Zgorzel podstawy źdźbła
Objawia się początkowo małymi, z czasem powiększającymi się zagłębieniami o lekko brązowym kolorze. Następnie prowadzi to do powstawania pustych dziur lub plam w trawniku, które później porastają chwasty.
Główną przyczyną powstawania jest nieodpowiednie nawożenie, nieusunięcie wiosną warstwy filcu oraz zastoiska wodne na murawie.
Aby zapobiec tej infekcji należy zastosować wertykulację, nawozy wieloskładnikowe oraz poprawić odczyn gleby na lekko kwaśny.
Czerwona nitkowatość traw + różowata plamistość traw
Objawiają się czerwonymi lub różowymi plamami,później przebarwiają się na żółty, a następnie jasnobrązowy kolor.
Te dwie choroby często występują razem. Przyczyną ich powstawania może być zbyt długie używanie nawozu o tym samym składzie, niedobór składniku odżywczego, zbyt długo utrzymująca się wilgoć w trawie, zacienione miejsce.
Są to infekcje całoroczne, mogą występować niezależnie od temperatury.
Żeby pozbyć się zagrożenia należy wykopać zainfekowaną część i najlepiej spalić lub głęboko zakopać.
Aby zapobiegać tej chorobie należy utrzymywać odpowiedni poziom nawożenia azotem, potasem i fosforem, usuwać pokosy, co roku przeprowadzać wertykulację, ograniczyć zacienienie.
Brunatna plamistość traw (Helmintosporioza traw)
Objawia się brązowieniem pędów trawy, a czasem pojawia się odcień czerwony.Jesienią objawy mogą się nasilać, wtedy trawa zamiera.
Ta infekcja może się pojawić wiosną, latem oraz jesienią.
Plamistość może się pojawić przez przenawożenie azotem oraz niedobór potasu, a także w miejscach cienistych.
Aby zapobiegać chorobie należy nawozić azotem w umiarkowanych ilościach z odpowiednią dawką potasu, usuwać pokos, raz w roku stosować wertykulację, ograniczyć zacienienie.
Mączniak prawdziwy
Objawem jest białoszary lub szarawy nalot na liściach oraz wysychanie liści.
Atakuje w miejscach zacienionych głównie młode trawy z mieszanki zawierającej dużą ilość wiechliny łąkowej, która jest bardzo podatna.
Aby zapobiegać należy zapewnić trawnikowi w miarę możliwości większy dostęp słońca, swobodny przepływ powietrza, unikać gęstego siewu, umiarkowanie nawozić azotem, a przede wszystkim stosować mieszanki traw z mniejszą ilością wiechliny łąkowej.
Żółta plamistość trawników
Objawem są różnej wielkości żółte plamki oraz zakażone źdźbła się skręcają.
Przyczyną może być zbyt niskie koszenie, ciepła i sucha pogoda, duża ilość martwej materii w darni, a także podatne są na tę infekcję mietlica i kostrzewa czerwona.
Zapobiec można stosując mieszanki odporne, wykonywać wertykulację, nie dopuszczać do mocnego zawilgocenia trawnika oraz przy pierwszych objawach podlewać murawę tylko po południu.
Czarcie kręgi
Objawem są grzyby kapeluszowe tworzące okręgi lub półokręgi. Może zdarzyć się tak, że zakażona strefa trawnika zamiera.
Pojawiają się często na starszym trawniku rosnącym na piaszczystym podłożu, przyczyną jest także filc zalegający na darni, atakuje trawnik znajdujące się przy lesie.
Jedynym ratunkiem dla trawy może okazać się jej wymiana, ponieważ te najniebezpieczniejsze grzyby wpuszczają w glebę toksyny uszkadzające system korzeniowy.
Aby zapobiec należy stosować wertykulację i aerację, nie dopuszczać do przesuszania gleby. Przy pojawieniu się infekcji można ją zwalczyć zwiększając dawkę azotu.
Rdze traw
Objawem są pomarańczowo-brunatne lub rudawe plamki na źdźbłach, są to zarodniki grzyba. W późniejszym czasie trawa zamiera.
Przyczyną może być zbyt rzadkie koszenie trawy, zbyt małe podlewanie i nawożenie, a także ciepła pogoda i duża wilgotność powierza.
Zapobiegać można różnicując nawożenie, nie dopuszczać do zastojów wody i często kosić.
Rizoktonioza traw
Objawia się przebarwieniem źdźbeł na kolor brązowy. Na darni tworzą się pasma lub pierścienie o średnicy do 1 metra, dodatkowo pojawia się specyficzny zapach.
Zakażeniu sprzyjają ciepłe i wilgotne dni lata oraz niskie cięcia trawy.
Aby zapobiec infekcji należy oszczędnie nawozić nawozami azotowymi podczas upałów, regularne usuwanie starej darni, umiarkowane podlewanie, nie dopuszczenie do długotrwałego zawilgocenia darni.