+48 660 49 29 19

Ogród Grzędzice

Lokalizacja: Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Stargard Szczeciński, Obręb Grzędzice.

Obszar inwestycji: Działka o powierzchni 990m2 o regularnym, prostokątnym kształcie i płaskim terenie.

Oświetlenie: W projekcie zastosowano pięć typów oświetlenia: kule ogrodowe, reflektory najazdowe, niskie lampy stojące, kinkiety oraz listwy LED.

Główne zadania projektowe: Stworzenie koncepcji projektowej o przejrzystym i zgeometryzowanym  układzie, nawiązującej stylem do ogrodów minimalistycznych. Dobór ograniczonej liczby gatunków roślin kwitnących głównie na biało, w tym gatunków zimozielonych oraz gatunków dobrze znoszących formowanie. Zaprojektowanie w tylnej części ogrodu dodatkowego tarasu z miejscem na grilla, stworzenie ,,kącika zabaw” dla dziecka, lokalizacja drewutni wraz z narzędziownią oraz wkomponowanie w rabaty od strony południowo – wschodniej kilku drzew owocowych.

Układ kompozycyjny ogrodu oparto na prostych, geometrycznych formach (prostokąty, kwadraty) nawiązujących do bryły budynku. W celu zwiększenia czytelności kompozycji oraz osłonięcia części wypoczynkowej ogrodu przed porywami wiatru, wzdłuż ogrodzenia zaprojektowano wysokie żywopłoty z cisu. Monolityczne, białe mury wkomponowane w ogrodzenie optycznie skracają i rozjaśniają ciemnozielone ściany żywopłotów. Stanowią także tło dla posadzonych przed nimi drzew liściastych i owocowych.

Ze względu na zastosowanie w części frontowej założenia roślinności niskiej (zimozielone kostrzewy, jałowce Pfitzera) część rabat wyniesiono 40cm nad powierzchnię gruntu. W najwęższej – wschodniej części działki zlokalizowano drewutnię wraz z narzędziownią. Ze względu na duże zacienienie w części zachodniej ogrodu na wysokości budynku mieszkalnego, zamiast trawnika zastosowano żwir. Poprowadzono w nim ścieżkę ułożoną z prostokątnych płyt ogrodowych. Jej przebieg zaakcentowano równoległym murkiem i niskimi żywopłotami z bukszpanu.

Tylna część ogrodu ma charakter bardziej kameralny, przewidziano w niej: miejsce zabaw dla dziecka oraz dodatkowy taras z miejscem na rozstawienie grilla. Elementem dekoracyjnym części wypoczynkowej jest biała ściana wodna o wysokości 120cm.

Wśród nasadzeń dominują strzyżone formy żywopłotowe stanowiące ciemne tło dla pozostałych gatunków roślin. Z geometrycznymi żywopłotami kontrastują drzewa liściaste (brzozy, graby) oraz ozdobne trawy (miskanty, ostnice, turzyce). Kolorystyka roślinności utrzymana jest w odcieniach zieleni, bieli i fioletów. Jesienią barwne akcenty tworzą przebarwiające się na pomarańczowo i żółto trawy oraz drzewa liściaste. Do nasadzeń dobrano także gatunki zimozielone (jałowce, świerki, sosny, zimozielone kostrzewy, bukszpany), które zapewniają atrakcyjność ogrodu w ciągu całego roku. Zaprojektowana wąska rabata obsadzona ostnicami i ozdobnymi czosnkami optycznie dzieli wypoczynkową część ogrodu na mniejsze wnętrza.

Zastosowane w ogrodzie materiały oraz elementy wyposażenia utrzymane są w monochromatycznej tonacji. Dominują biele, szarości stanowią jedynie drobne akcenty w nawierzchniach. Podjazd wykonano z wylewanych płyt betonowych o wymiarach 80 x 155cm, ścieżkę do drzwi wejściowych oraz dodatkowy taras wyłożono płytami o wymiarach 80 x 80cm. Na pozostałych ciągach pieszych zastosowano prostokątne płyty o wymiarach 79 x 120cm. Ścieżkę prowadzącą do drewutni oraz ścieżkę łączącą podjazd z wejściem do budynku utwardzono. Obrzeża rabat wykonano z kostki granitowej. Na styku powierzchni trawnika ze żwirem lub żwiru z ziemia ogrodową zastosowano eko-bordy.

Dodaj komentarz