+48 660 49 29 19

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienny wiatr niesie już pierwsze oznaki zimy. Temperatura staję się coraz niższa, a drzewa i krzewy zrzucają  liście i owoce. Jesień to czas intensywnej pracy. To okres sadzenie, przesadzania, oraz wykonywania ostatnich zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Oczyszczenie trawnika

Najważniejszym zabiegiem jest oczyszczenie trawnika ze wszystkich zrzuconych liści, gałęzi  owoców. Jest to jednak uporczywe zajęcie, gdyż wiatr co chwilę strąca liście drzew na nasz trawnik, a ich rozkład może negatywnie wpłynąć na trawę i glebę. Opadnięte liście na trawniku, ugniatają go i ograniczają dopływ tlenu, przez co w trawa w danym miejscu może zgnić. Zebrane liście można spalić lub przekompostować. Dobrym pomysłem wykorzystania zagrabionych liści jest przykrycie nimi rabat np. różanych Liście stanowią dla rabat ochronę przed mrozem i ostrym zimowym słońcem (nie warto wykorzystywać w okrywaniu rabat liści orzecha włoskiego, gdyż substancje toksyczne w nich zawarte rozkładają się bardzo wolno). Należy jednak pamiętać iż okrywa z liści nie może być zbyt gruba- gleba powinna „oddychać”. Na wiosnę nie będzie śladu po liściach, gdyż same przerobią się na odżywczy kompost.

Ostatnie nawożenie roślin

Jesienne nawożenie roślin iglastych, drzew i krzewów owocowych a także bylin i trawnika przygotuje rośliny do następnego sezonu wegetacyjnego. Do tego zabiegu stosuje się specjalne „nawozy jesienne”, które w swoim składzie zawierają większą ilość potasu i fosforu (a także magnez), które pomagają w drewnieniu pędów roślin, a tym samym w ich przezimowaniu.

Przekopanie gleby

Po ostatnim nawożeniu dobrze jest przekopać glebę. Tym oto zabiegiem  przygotujemy glebę na przyszłoroczny sezon. Po przekopaniu gleby nie grabimy jej, lecz pozostawiamy ją w tzw. ostrej skibie. Woda pochodząca z opadów będzie lepiej magazynowana przez glebę. Przekopanie ziemi dodatkowo służy jej napowietrzeniu.

Podlewanie roślin

Podczas jesiennych porządków warto pamiętać o podlaniu roślin dwuletnich, które zimują w gruncie (chyba, że wyręczy nas deszczowa pogoda). Obficie podlewamy również zimozielone krzewy i liściaste i iglaste. Rośliny łatwiej przetrwają okres zimowy. Podlanie ich zapewni odpowiednią wilgotność podłoża. Brak wody w glebie podczas chłodniejszej pory roku może spowodować brązowienie lub zasychanie liści.


Ostatnie cięcia i czyszczenie roślin

Zanim zabierzemy się do porządków na rabatach, warto je sprawdzić. Niektóre rośliny po przekwitnięciu wyglądają nadal bardzo korzystnie. Ciekawym elementem dekoracyjnym z pewnością mogą być zasychające kwiatostany hortensji. Zbędne, uschnięte i nieestetyczne pozostałe części bylin, roślin dwuletnich i jednorocznych powinno się usunąć.

Końcowym etapem porządków jesiennych jest cięcie drzew. Jeżeli zauważymy, że gałęzie posiadają wszelkiego rodzaju narośla w kształcie bulw, są spleśniałe bądź uschnięte, należy je usunąć i spalić. Do wykonywania cięć powinno się używać tylko ostrych narzędzi. Powierzchnie cięcia musza być gładkie. Następnie owe miejsca należy zabezpieczyć się maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną, które chronią rany przed chorobami grzybiczymi. Pod koniec listopada warto  przyciąć pnącza – powojniki (za wyjątkiem tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja) i winorośl.

Byliny niezimujące w gruncie (dalie, begonie, mieczyki, złocienie) trzeba wykopać z gruntu, usunąć części nadziemne, a podziemne – kłącza, bulwy, cebule – dokładnie oczyścić i umieścić na zimę w suchym, przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu – w temperaturze  5-10°C. Cebule należy przechowywać w skrzynkach, pojemnikach wypełnionym piaskiem, ułożone tak by się nie stykały

Sadzenie, przesadzanie i siew roślin

Na początku jesieni można sadzić lub przesadzać niektóre drzewa oraz krzewy iglaste, a także rośliny zimozielone. Takie gatunki jak: laurowiśnie, mahonie, trzmieliny japońskie, bukszpany, różaneczniki, i magnolie, znacznie lepiej przyjmują się w glebie ciepłej, która we wrześniu jest jeszcze dobrze wygrzana. Sadzenie drzew i krzewów, których liście opadają na zimę lepiej odłożyć na październik. Rośliny, które zostały posadzone jesienią  zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy, a wiosną z pewnością będą już dobrze przygotowane do dalszego wzrostu. Należy pamiętać, iż nie można tego robić zbyt późno-posadzone rośliny musza zdarzyć się ukorzenić przed nastaniem mrozów. Od połowy września można przesadzać na miejsca docelowe rośliny dwuletnie np. dzwonki ogrodowe, goździki brodate, naparstnice, stokrotek i malwy.

Jesienią (do końca października) sadzimy rośliny cebulowe, które zimują w gruncie np. krokusy, hiacynty, narcyzy, szafirki i tulipany. Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości cebulek. Powinny być one umieszczane w dołku o głębokości równej trzem wysokościom 1 cebulki, czyli powinna je przykrywać ziemia o grubości równej podwójnej ich wysokości. Cebule kwiatowe możemy sadzić w donicach lub specjalnych koszykach, które zakopujemy w ziemi. Po pierwszych przymrozkach posadzone cebule trzeba przykryć 2–4-centymetrową warstwą kory, lub liści.

Pod koniec października i w listopadzie możemy posadzić róże (o ile są ku temu sprzyjające warunki pogodowe, a ziemia nie jest zmarznięta). Jesienią, w centrach ogrodniczych jest większy wybór odmian niż wiosną. Ponadto posadzone w tym terminie róże, wytworzą przed nadejściem zimy drobne korzenie, dzięki którym wiosną przyszłego roku szybciej rozpoczną wegetację i obficiej zakwitną.

Wiele roślin jednorocznych rozkwitnie w następnym sezonie wcześniej, jeśli zostaną wysiane już teraz. Czarnuszki, chabry, kosmosy, maki, nagietki, gipsówki, ostróżki polne- to przykłady kwiatów, których nasiona przezimują w gruncie. Podobnie jest, jeśli chcemy przyspieszyć termin zbioru niektórych, wiosennych warzyw. Nasiona ozime wysiewa się na niezamarzniętą glebę, tuż przed nadejściem mrozów. Możemy uprawiać mrozoodporne, wczesne odmiany kopru, marchwi, pietruszki, rzodkiewka,  szpinaku, czosnku i cebuli.  Do siewów przedzimowych używamy nasion o wysokiej zdolności kiełkowania. Siejemy je gęściej niż wiosną, gdyż część nasion może wymarznąć.

1 komentarz do “Jesienne porządki w ogrodzie”

Dodaj komentarz