To rozwiązanie ułatwiające codzienne życie, mające wiele zalet. Główną z nich jest oszczędność wody, której w ostatnich latach jest deficyt.
Rozwiązanie dla zapracowanych
System automatycznego nawadniania to rozwiązanie ułatwiające codzienne życie. Jest oszczędność czasu, którego schodzi sporo na codzienne tradycyjne podlewanie zielonego przybytku. O ile od czasu do czasu jest to wielka przyjemność przejść się po ogrodzie z samego rana lub wieczorem i delektować się zapachami roślinności i wody zmieszanej z gruntem, o tyle kiedy trzeba ją powtarzać codziennie przez kilka miesięcy staje się to lekko uciążliwym obowiązkiem.
System wyposażony może być w czujniki wilgotności podłoża oraz deszczu. Dzięki nim rozprowadza wodę tylko wtedy, kiedy jest potrzeba – te obie funkcje uchronią nasze rośliny przed chorobami grzybowymi.
Zdalna kontrola i inteligentne nawadnianie
Dzięki odpowiedniemu sterownikowi, możemy monitorować podlewanie nawet wtedy kiedy nie ma nas w domu. Jest to fajnym rozwiązaniem jeśli chcemy np. wyjechać na kilkudniowe wakacje. Zarządzania nawadnianiem odbywa się za pomocą oprogramowaniu Hydrawise za pomocą urządzenia typu smart lub z poziomu przeglądarki internetowej.
Sterownik analizuje prognozy pogody i dostosowuje harmonogram nawadniania na podstawie przewidywanej temperatury, prawdopodobieństwa opadów, wiatru i wilgotności. co pozwala zaoszczędzić znaczne ilości wody i utrzymywać Twoje tereny zielone w doskonałym stanie.
Przy technologii systemu automatycznego nawadniania można dopasować częstotliwość i intensywność podlewania, a także wyznaczyć dni tygodnia, w które będzie następować zraszanie, nie mówiąc już o tym, że każda sekcja może działać oddzielnie, czyli w różnych odstępach czasu i o różnym natężeniu podlewania.
Dzięki dodatkowemu czujnikowi przepływu wody, zostaniemy zaalarmowani w przypadku wycieku i nadmiernego zużycia wody czy też nieprawidłowego działania elektrozaworów. Nadmierne zużycie wody spowodowane może być pęknięciem rury lub uszkodzeniem dyszy zraszacza np. przez kosiarkę.
Oszczędność wody
System nawadniania zużywa mniej wody niż tradycyjne podlewanie wężem ogrodowym. Ponadto takie podlewanie jest bardziej efektywne. Możemy również wykorzystać wodę ze studni na deszczówkę jeśli taką posiadamy.
Należy pamiętać, że dobierając zraszacze trzeba utworzyć plan i rozmieścić elementy nawadniające tak, aby lekko zachodziły na siebie. Najlepiej, aby odległość między zraszaczami wynosiła 50% ich średnicy, gdyż zraszacz równomiernie podlewa ogród do 60% swojego zasięgu.
Takie rozwiązanie możemy zastosować w całym ogrodzie, jak i w wybranej części.
Należy jednak pamiętać, że system najlepiej umieścić przed założeniem ogrodu ze względu na przymus rozkopów. Mimo poniesienia dużego kosztu związanego z całą instalacją warto wspomnieć, że wydatek jest jednorazowy. Patrząc na kilka lat do przodu można zaoszczędzić dużą ilość wody, a co za tym idzie pieniędzy.
Budowa systemu nawadniania i regeneracja murawy na boisku sportowym w Pile Budowa systemu nawadniania na boisku sportowym w Pile