+48 660 49 29 19

Ogród nowoczesny

Kształt ogrodu nawiązuje do stylu i kształtu domu. Zaprojektowane założenie bazuje na prostych liniach i symetrycznych wnętrzach.

Od strony wschodniej zaprojektowano nawierzchnię wykonaną z kostki betonowej Libet Decco Elegante Akropol Granito oraz ścieżkę wiodącą w głąb ogrodu z płyt 20 x 80cm Libet Travertyn w kolorze białym ułożone luźno w nawierzchni wypełnionej żwirem. Pomiędzy ogrodzeniem a ściezką umiejscowione zostały 3 soliterowe drzewa – Catalpa bigoniowa lub wiśnia osobliwa.

Południowa strona ogrodu rozpoczyna się schodami ogrodowymi osadzonymi na pochyłym gruncie. Wcinają się one w zaprojektowany trawnik. Wzdłuż ogrodzenia zaproponowano żywopłot z Thuja occidentalis 'Columna’ (żywotnik zachodni) lub Juniperus scopulorum 'Blue Arrow’ – jałowiec skalny a przed nimi nasadzenia z Lavendula augustifolia 'Rosea’ (lawenda wąskolistna). Pergola znajdująca się nad przejściem do dalszej części ogrodu odcina bardziej intymną część ogrodu od części reprezentacyjnej przy frontowej części domu. Tuż za nią znajdują się nasadzenia z traw oraz roślin zimozielonych – rododendronów oraz traw ozdobnych.

W tej części ogrodu zaprojektowane zostały również rośliny wysokie, które mają za zadanie zasłaniać nieestetyczne otoczenie budynków sąsiedzkich oraz stwarzać intymność w ogrodzie. Zaprojektowany wgłębnik wraz ze ozdobną ścianą ma spełniać funkcje wypoczynkową. Wykonany powinien zostać z betonu architektonicznego lub z zwykłego betonu b20 lub bloczków betonowych zalanych 20 cm wierzchnią warstwą betonu kolorowego Lafarge Artevia w kolorze czarnym lub białym. Obok znajduje się rabata z hortensjami ogrodowymi. Górny taras z trawnikiem znajdujący się przy budynku ograniczony zostać powinien barierką, przed barierkami zaproponowano donice na rośliny.

W dolnej części ogrodu zaprojektowane zostały rabaty mieszane – z roślin iglastych oraz innych zimozielonych. Propozycja ta ma za zadanie zimą przysłaniać ogród na granicy z działką sąsiadów, jednocześnie nie tworząc zwartej, jednolitej kompozycji roślin iglastych. Zastosowane gatunki roślin kwitną naprzemiennie. Wąski pas działki został wykorzystany, jako część użytkowa. Zaproponowano tutaj lokalizacje donic na zioła, rabatę z borówkami, malinami oraz innymi krzewami i drzewami owocowymi. Od strony drogi zaproponowano nasadzenie szpaleru drzew liściastych, mają one za zadanie wyłapywać zanieczyszczenia od strony drogi. Ścieżka prowadząca przez ten obszar mogłaby zostać wykonana z kamienia lub jako trawnik siany.

Strona północna ogrodu zamknięta została żywopłotem z bambusów, powinny one zostać posadzone w przepuszczalnym gruncie oraz ograniczone specjalnymi barierami w celu ograniczenia ich ekspansywnego wzrostu.

Zaproponowane oświetlenie ma za zadanie podkreślić strukturę roślin oraz nadać ciekawego efektu wizualnego o zmierzchu. Katalpy podświetlone zostały światłem skierowanym na korony od dołu. Podświetlona została również ściana oporowa utrzymujący górny taras.