Jak cieszyć się zielenią i słońcem cały rok, niezależnie od panującej na zewnątrz aury?
Wyprowadzka na Kanary byłaby rozwiązaniem przyjemnym, ale zdecydowanie kosztownym Czy nie łatwiej
byłoby stworzyć ogród zimowy? Możliwość realizacji naturalnej potrzeby kontaktu z naturą i światłem, możliwość uprawy egzotycznej roślinności, podniesienie komfortu mieszkania, poprawa gospodarki cieplnej i
wilgotnościowej budynku to kilka z wielu zalet „zielonego pokoju” .Tu oddamy się pasji ogrodniczej nie mającej szans realizacji w normalnych warunkach pogodowych, a to dzięki umiarkowanemu klimatowi panującemu na styku wnętrza i zewnętrza. Dla wielbicieli pasywnego wykorzystani energii ogród zimowy – prawidłowo zaprojektowany i zbudowany z dbałością o materiały i dokładne wykończenie -spełni rolę pomieszczenia gromadzącego ciepło, obniżając wydatki energetyczne dla całego domu. Koszt tego przedsięwzięcia nie jest mały, ale funkcjonalny i komfortowy ogród podniesie estetykę budynku i jakość życia jego mieszkańców. Najlepiej jeśli wizję ogrodu wprowadzamy już na etapie koncepcji budowy domu, często spotykamy się jednak z sytuacją, gdy przestrzeń ta wprowadzana jest do istniejącego budynku. Na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu ogrodu zimowego?
Wybór miejsca
Nie zawsze musi być to strona południowa i nie zawsze przedłużenie pokoju dziennego. Równie korzystne będą strony południowo-zachodnia i wschodnia jako kontynuacja pokoju do pracy, czy słonecznej jadalni. Dzięki czemu unikniemy przegrzania pomieszczenia w porze letniej, gdy temperatura może dochodzić we wnętrzu do +50OC. To co jest wadą ,może być zaletą jeśli zależy nam na wykorzystaniu energii słonecznej, w takim przypadku lokalizacja południowa będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętajmy wtedy o odpowiednim zacienieniu i lepszej wentylacji pomieszczenia.
Konstrukcja
Elementy muszą spełniać wymagania szczelności. Postawmy na jakość materiałów i wykonawstwa .Profile aluminiowe z podwójną izolacją cieplną pozwolą zminimalizować ucieczkę ciepła i napływ wilgoci z zewnątrz.
Dach
Prawo budowlane wymaga, aby konstrukcja dachu przenosiła obciążenia związane ze opadami śniegu i działaniem wiatru. Aby uniknąć kłopotliwego odśnieżania dachu zaplanuj dach o połaci o większym spadku -min.20O.Większy spadek dachu polepszy przepuszczalność wentylacji szklarni, jeśli zastosujemy w tym celu świetliki dachowe. Zabrudzona powierzchnia przepuszcza mniej światła i nie wygląda estetycznie. Na ratunek przychodzą nowoczesne technologie – zamiast tradycyjnego szkła zastosujmy „szkło samoczyszczące”, pokryte specjalną powłoką, której fizyczne właściwości uaktywniają się pod wpływem opadów deszczu lub sztucznemu zroszeniu wężem ogrodowym. Rozwiązanie pozwoli zmniejszyć częstotliwość kłopotliwego czyszczeniem dachu. Na estetykę wpływ może mieć również tzw. ”ptasi problem”. Rozwiązaniem jest umieszczenie blaszanych, lakierowanych elementów uniemożliwiających ptakom przesiadywanie na sklepieniu werandy.
Przeszklenia
Zainwestujmy w bezpieczeństwo użytkowania. Warto uchronić się przed ewentualnym stłuczeniem szyby i rozpryśnięciem odłamków szkła stosując w ścianach „szkło bezpieczne ”tj. szyby zespolone z wewnętrzną warstwą laminowaną ,a panelach dachowych z dodatkową warstwą hartowaną od zewnątrz. Zwróćmy uwagę na nawierzchnię otaczającą nasz ogród zimowy ,projektując ją w pewnym odchyleniu od ścian i stosując ziarniste materiały- żwir, drobne kamyczki .Uchronimy przeszklenia przed działaniem odbijających się od podłoża kropel wody ,co miałoby wpływ na zabrudzenie przeszkleń i niekorzystny kontakt konstrukcji z wodą
Zacienienie
Poza zastosowaniem powłok szklanych o odpowiedniej przepuszczalności świetlnej , warto zadbać o możliwość regulacji nadmiernego nagrzewania ogrodu. W tym celu montujemy rolety dachowe zewnętrzne, wewnętrzne nie spełniają swojego zadania oddając nagromadzone ciepło do środka.
Ogrzewanie
Tu sprawdza się zasada im mniej widać tym lepiej. Najkorzystniejszym rozwiązaniem nie tylko ze względów ekonomicznych będzie ogrzewanie podłogowe. Grzejnik elektryczny lub wodny lokujemy dyskretnie np. ukrywamy w kanale poniżej poziomu posadzki. Ostatecznie decydujemy się na grzejniki niewysokie, umieszczając je w niższych partiach ściany pełnej.
Wentylacja
Nie musimy montować kosztownych okien lub wentylatorów dachowych. Zazwyczaj wystarczy zastosowanie okien i drzwi uchylno – rozwieralnych w ścianach bocznych. Jeśli chłodzenie naturalne pomieszczenia nie jest wystarczające konieczna będzie instalacja klimatyzacji. Regularne wietrzenie reguluje wilgotność ogrodu. Zbyt wysoka prowadzi do efektu „pocenia się „szyb. W walce z wilgotnością pomoże nam urządzenie zwane higrostatem.
Stworzenie oazy zieleni może być nie lada wyzwaniem. Pozostaje tylko wypełnić przestrzeń ciekawymi roślinami. Również w wyborze gatunków radzę zwrócić się do specjalistów – ogród zimowy tworzy specyficzny mikroklimat wymagający wyboru roślin wg. odpowiednich wymagań środowiskowych. Zaprojektowany zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej stanie się obiektem dumy właściciela.
Ciekawie zaaranżowana przestrzeń.